TRYB JASNY/CIEMNY

Pierniczki migdałowe, od razu dobre do jedzenia


Myślę, że dla większości z nas pierniczki, jakie by nie były, są symbolem tych świąt. Twarde, czy miękkie, mocno przyprawione, z lukrem, czyste, z czekoladą. Każde sprawiają radość i tworzą atmosferę bratania się i popadania w zachwyt nad możliwością spotkania się z bliskimi w pozornie spokojniejszej atmosferze.
























Te pierniczki pieką się u mnie już kolejny rok, bo zyskały moją największą aprobatę. Są dobre od razu po upieczeniu, nie muszą długo stać do zmięknięcia. Mają pyszną orzechową bazę, która w połączeniu z piernikową przyprawą, tworzy ciasteczko idealne. Teraz już używam naturalnie wyglądających dekoracji. Bardziej przekonuje mnie plasterek suszonej śliwki i śnieżny kolor kokosu niż jaskrawe, cukrowe posypki, przy których zawsze boję się o zęby, ale wiadomo rzecz gustu. Zróbcie je takie, żeby po prostu Was cieszyły :)


Składniki:
200g zmielonych migdałów
100g mąki gryczanej
50g mąki ryżowej
50g mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej
1 łyżeczka sody
1,5 łyżki przyprawy do piernika
1 łyżka cukru waniliowego
100 g miodu
80 g masła lub oleju kokosowego
2 żółtka
2 łyżki jogurtu naturalnego
białko jaja do posmarowania

W misce wymieszać migdały z mąkami, sodą, przyprawą i cukrem. Miód podgrzać lekko w rondelku z masłem, żeby składniki się połączyły. Nie gotować, ma być trochę ciepłe. Dodać 2 żółtka i wymieszać. Wlać mokre składniki do suchych, dodać jogurt i zarobić na miękkie ciasto. Podzielić na 3 części, każdą zagnieść, jeśli się klei to podsypać mąką, wałkować na stolnicy i wykrawać pierniczki. Układać je na blaszce z papierem do pieczenia, posmarować roztrzepanym białkiem i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec 10 minut w temp 180 st. C.
Po ostudzeniu dekorować. U mnie polewa z gorzkiej czekolady z mleczkiem kokosowym, suszone śliwki, figi, kokos, płatki migdałowe, pestki dyni, czekoladowa posypka.

Komentarze

  1. Na pewno mają bardzo głęboki smak, dodatek mąki migdałowej potrafi zdziałać cuda! Poza tym są przepięknie ozdobione, widać, że włożyłaś w to serce :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Oo! Właśnie szukałam czegoś dobrego pierniczkowego bez glutenu ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja kiedyś też i te już weszły do domu na stałe :)

      Usuń
  3. Bardzo ciekawi mnie smak pierniczkow. Jeszcze nie pieklam. Czekalam na jakis ciekawy sklad;-). Powiem szczerze,ze kupilas mnie dodatkiem zmielonych migdalow;-). Zdecydowanie moje smaki;-).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Migdały tworzą bogatą strukturę pierniczków i orzechowy aromat :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Polecane posty

Copyright © Taniec Smaku